Kruszywo drogowe — rodzaje i zastosowania, cena za tonę

Kruszywo drogowe to materiał, który umożliwia budowanie wysokiej jakości dróg, autostrad, chodników, ścieżek rowerowych czy placów i parkingów. Trzeba pamiętać, że jakość inwestycji budowlanej w dużej mierze zależy od tego materiału. Głównymi właściwościami kruszywa jest nadanie odpowiedniej stabilności gruntu oraz jego zagęszczenie. Popularne są różnego rodzaju kamienie pochodzenia naturalnego, a także przetworzone odpady mineralne. Warto wcześniej przemyśleć zakup, by wybrać odpowiedni rodzaj kruszywa drogowego, które spełni normy technologiczne, a dzięki temu inwestycja będzie długoletnia.

Czym jest kruszywo drogowe?

Najprościej można powiedzieć, że kruszywo drogowe jest materiałem sypkim używanym do trwałego wypełniania podłoża. Może być ono pochodzenia mineralnego czy organicznego. Najczęściej dokonuje się klasyfikacji ze względu na jego ziarnistość. Kruszywa drobne, czyli ziarenka mniejsze lub równe czterem milimetrom, kruszywa grube są większe niż 4 milimetry, natomiast ostatni rodzaj kruszywa o ciągłym uziarnieniu to połączenia dwóch wcześniejszych rodzajów.

Wykorzystywanie kruszywa drogowego gwarantuje powstanie stabilnej nawierzchni, na którą nie wpływają warunki atmosferyczne czy też eksploatacyjne. MAX-BUD1 Tomasz Warchala oferuje kruszywa o wysokiej jakości i różnych parametrach. Wydobywane są one za pomocą systemu odkrywkowego.

ZADZWOŃ I ZAMÓW

Kruszywa – cennik oferty

PIASEK, POSPÓŁKA, ŻWIR

Zastosowanie: prace drogowe lub budowlane, wykonywanie nasypów, zasypywanie wykopów, kruszywo drenażowe (szeroki zakres zastosowań w zależności od wielkości frakcji).

Produkt Cena
Piasek budowlany do uzgodnienia
Piasek płukany 0-2 mm (do murowania, tynkowania, pod kostkę) do uzgodnienia
Piasek płukany 0-2 mm (gruboziarnisty) do uzgodnienia
Piasek płukany  0-0,5 mm  do uzgodnienia
Żwir 8-16 mm do uzgodnienia
Żwir 16-32 mm do uzgodnienia
Pospółka II gat.  do uzgodnienia

KRUSZYWA, KLINIEC, PIASEK, KAMIEŃ, TŁUCZEŃ

Zastosowanie: prace drogowe, budowlane i inne (w zależności od wielkości frakcji).

Produkt Cena
Kruszywo drogowe 0-31,5 mm I gat.                       do uzgodnienia
Niesort 0-31,5 mm do uzgodnienia
Kruszywo 0-63 mm do uzgodnienia
Kliniec 4-31,5 mm do uzgodnienia
Tłuczeń 31,5-63 mm do uzgodnienia
Grys 2-8 mm do uzgodnienia
Piasek dolomitowy 0-2 mm do uzgodnienia
Kamień łamany 63-120 mm do uzgodnienia

KRUSZYWA DOLOMITOWE PŁUKANE - KLINIEC, GRYS, PIASEK

Produkt Cena
Piasek dolomitowy 0,2-2 mm                    do uzgodnienia
Grys 2-8 mm do uzgodnienia
Grys 8-16 mm do uzgodnienia
Kliniec 4-31,5 mm do uzgodnienia

 

KRUSZYWA POHUTNICZE

Produkt Cena
0-10 mm                                                          do uzgodnienia
0-31,5 mm do uzgodnienia
0-63 mm do uzgodnienia
10-31,5 mm do uzgodnienia
16-63 mm do uzgodnienia
31,5-63 mm do uzgodnienia
63-150 mm do uzgodnienia
Kruszywo betonowe do uzgodnienia

UTYLIZACJA

Produkt Cena
Utylizacja ziemi, kamienia, gruzu, gliny (materiały bezpieczne) do uzgodnienia
Utylizacja papy, asfaltu, azbestu (materiały niebezpieczne) do uzgodnienia


Dysponujemy własnym transportem w bardzo konkurencyjnych cenach.
Sprawdź jakim sprzętem dysponujemy ->

Rodzaje kruszywa drogowego

Dokonując zakupu należy się zdecydować jaki rodzaj kruszywa drogowego nas interesuje. Asortyment dzieli się ze względu na wielkość ziaren (drobne, grube, o ciągłym uziarnieniu), a także ze względu na jego pochodzenie.

Kruszywo sztuczne to ziarna powstałe na skutek przetwarzania produkcyjnych odpadów górniczych oraz hutniczych. Najczęściej dzieli się je ze względu na sposób uzyskania - dzięki obróbce termicznej lub w wyniku recyklingu. Kruszywa sztuczne klasyfikuje się także ze względu na wielkość ziaren - grube, drobne, o ciągłym uziarnieniu, a także wypełniacze.

Kruszywo naturalne to zwykle minerały lub skały, które dzielą się na żwirowe lub łamane. Wydobywa się je w kopalniach, a także z rzek i jezior. Otrzymuje się go dzięki korozji bądź procesom mechanicznym (skały lite). Kruszywami naturalnymi nazywa się m.in.:

Tłuczeń

Tłuczeń inaczej nazywa się szuter lub szaber. Otrzymuje się go w wyniku łamania go ze skały. Charakterystyczna jest jego szorstka powierzchnia, a także nietuzinkowy kształt - sześcianu lub ostrosłupa. Wykorzystuje się go do wyrobu betonu oraz do kładzenia powierzchni torowych i drogowych.

Żwir

Żwir, czyli skała okruchowa. Składa się ona z różnorodnych skał i minerałów. Ziarenka mają wielkość od dwóch do kilku centymetrów średnicy. Zwykle są zaokrąglone. Wydobywa się go na żwirowniach czy w czasie pogłębiania rzeki, może być również pozyskiwany z dna morskiego.

Grys

Grys należy do rodzaju kruszyw łamanych. Bardzo często jest składnikiem betonu asfaltowego lub mieszanek mineralno-asfaltowych.

Kliniec

Kliniec także jest kruszywem łamanym, a jego pochodzenie jest mineralne. Najczęściej grubość ziaren waha się od czterech do 31 milimetrów.

Gdzie wykorzystuje się konkretne rodzaje kruszywa budowlanego?

Najczęściej kruszywa drogowe można spotkać w branży budowlanej, ponieważ stanowią one znaczącą część betonu. By móc zastosować kruszywo w betonie musi ono posiadać odpowiednie parametry wilgotności, a także być mrozoodporne. Do zwykłego betonu można dodać żwiru, bazaltu czy granitu. W przypadku ciężkich betonów osłonowych korzysta się z kruszyw, które wykazują większą wytrzymałość, jak baryty, magnetyty czy limonity. Natomiast w przypadku betonu lekkiego, najlepiej będzie postawić na węglanoporyty, keramzyty czy żużle wielkopiecowe.

Kruszywa, które otrzymywane są ze skał o niższej wytrzymałości świetnie nadadzą się do wykorzystania przy wyrobach betonowych, które ostatecznie nie będą mocno obciążone. Z kolei kruszywa ze skał o dużej wytrzymałości, sprawdzą się do produkcji betonu, który będzie narażony na ściskanie lub ścieranie oraz do wykonania podbudów drogi.

Kruszywo drogowe cena za tonę

W MAX-BUD1 Tomasz Warchala oferujemy kruszywa w atrakcyjnych cenach. Nasz asortyment składa się z produktów takich jak: piasek, pospółka, żwir, czy też kliniec i kamień. Ceny kruszyw budowlanych i drogowych zależy od rodzaju, a także jego właściwości oraz możliwości zastosowania. Chcesz kupić kruszywo drogowe? Zachęcamy do skontaktowania się z nami poprzez formularz kontaktowy lub telefonicznie. Odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy w doborze odpowiedniego kruszywa budowlanego. Oferujemy również transport kruszywa na Śląsku oraz dostawę za pomocą wywrotek w całej Polsce.

Dlaczego warto?

Szeroki wybór
Kruszywa o różnorodnych parametrach jakościowych i gatunkowych
Kompleksowa obsługa
Transport kruszyw specjalistycznym sprzętem (opcjonalnie)
Fachowa pomoc
Wsparcie w zakresie doboru kruszyw do indywidualnych wymagań