Transport materiałów sypkich

Jednym z kluczowych elementów, który ma wpływ na powodzenie inwestycji budowlanych, jest przewóz materiałów sypkich. Regularność dostaw kruszywa to fundament sprawnego przebiegu prac, który ma decydujący wpływ na harmonogram budowy. Zadbanie o systematyczne dostawy materiałów jest priorytetem, a więc to zadanie należy powierzyć zaufanej i doświadczonej firmie.

Jako MAX-BUD1 Tomasz Warchala zajmujemy się transportem i spedycją materiałów sypkich. Sprawdź, jakie kluczowe strategie stosujemy, aby zapewnić naszym klientom efektywne dostawy surowca. Po więcej szczegółów zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami.

ZADZWOŃ I ZAMÓW

Transport materiałów budowlanych – transport cementu, piasku, żwiru czy granitu

Przewóz towarów sypkich zaczyna się od załadunku. Do tego celu wykorzystuje się różne narzędzia i kontenery, aby zapewnić bezpieczeństwo w trakcie trasy. Surowce trafiają do wywrotek, wagonów kolejowych lub masowców. W przypadku mniejszych partii towaru używa skrzyń, beczek, pudeł lub worków. W przypadku transportu samochodowego tego rodzaju pakunki zabezpiecza się firanką na naczepie.

W przypadku transportu śródlądowego lub morskiego przewoźnik musi zadbać o dodatkowe zabezpieczenia. Wśród nich są, np. przegrody przeciwprzesypowe, które stosuje się, aby uniknąć strat podczas podróży.

Popularnym sposobem transportu towarów sypkich jest korzystanie z wagonów samowyładowczych, workownic, silosów, taśm i zestawów dłużycowych, które wyraźnie ułatwiają pracę.

W MAX-BUD1 Tomasz Warchala przewozimy dla klientów materiały sypkie. Nasza firma specjalizuje się w transporcie drogowym. Nasza flota pojazdów zapewnia bezpieczny przewóz.

Potrzebujesz przetransportować żwir, tłuczeń, grys lub kliniec? Potrzebna Ci duża ładowność do 26 ton i możliwość transportu towarów na terenie całego kraju? Zachęcamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów i przygotowania wyceny.

Czym są materiały sypkie?

Materiały sypkie charakteryzują się niespojonymi, drobnymi cząstkami, które mogą łatwo się rozpadać lub nie są ze sobą w żaden sposób trwale związane. Tego rodzaju surowce występują w postaci ziarnistej lub kruchej, przez co ich transport jest specyficzny.

Towary sypkie określa się na podstawie ich cech fizycznych, takich jak gęstość nasypowa, kąt samorozsypu, wielkość i rozkład ziarna, kształt, kohezja i adhezja. Następnie klasyfikuje się je jako sypkie bezkohezyjne lub kohezyjne (zwarte), co zależne jest od stopnia ich sypkości.

W budownictwie surowce sypkie to m.in. cement, piasek, żwir, ale także ruda czy żużel. Co istotne, część z nich wymaga specjalnych warunków przechowywania, np. silosów.  Jednak nie wszystkie – spora część materiałów sypkich luzem może być swobodnie przechowywana na zewnątrz, bez ryzyka utraty swoich właściwości.

Jak wygląda podział materiałów sypkich?

Podział materiałów sypkich odbywa się według kryteriów uwzględniających ich fizyczne cechy i strukturę, co pozwala przydzielić je do kilku głównych kategorii. Wśród nich należy wymienić:

  • Ziarna: Do tej kategorii należą  ziarna zbóż, kasz, ale także piasek i żwir.
  • Drobne cząstki: Gips, cement i proszki chemiczne zbudowane są z małych, niepołączonych ze sobą elementów. W efekcie łatwo się rozpadają na jeszcze mniejsze składniki.
  • Proszki: Grupa obejmuje m.in. cukier, mąkę i kawę, które są luźnymi, drobnymi cząstkami o sypkiej formie i wysokiej podatności na rozdrobnienie.
  • Granulaty: W tej kategorii znajdują się granulaty, pelety, pigmenty i wypełniacze. Przeważnie to sypkie, małe kulki lub kawałki o określonej strukturze. W związku z tym mogą być bardziej zbite niż inne materiały sypkie.

Powyższy podział jest bardzo ważny w kontekście transportu, ponieważ poszczególne kategorie materiałów sypkich różnią się parametrami fizycznymi. Wśród nich są np. zdolność do przemieszczania się (samozsypywalność) wielkość, kształt ziarna czy stopień zwartości. Wymaga to odpowiedniego zaplanowania transportu i manipulacji nim. Ponadto wiąże się to z koniecznością dostosowania technik i środków przewozu do konkretnych cech danej kategorii materiałów sypkich.

Wymagania w transporcie materiałów sypkich

Transport materiałów sypkich wymaga korzystania z pojazdów zabezpieczonych specjalnymi skrzyniami ładunkowymi. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym art. 61, ust. 5 określa, że materiały sypkie muszą być przewożone w zabezpieczonych skrzyniach ładunkowych. Chronią one przewożone materiały przed rozsypywaniem się w trakcie podróży. W przypadku incydentu drogowe, gdy towar znajdzie się na drodze, kierowca ma obowiązek szybkiego usunięcia rozsypanego ładunku.

Jeżeli przewoźnik chce transportować wspomniane już surowce w zamkniętych skrzyniach, powinien je dodatkowo wzmocnić przed przemieszczaniem. Do tego celu używa się np. płaskowników lub siatek. Ważne jest również prawidłowe oznakowanie pojazdu. W dokumentacji powinny znaleźć się dane dotyczące transportu oraz zastosowanych środków bezpieczeństwa.

Transport tego rodzaju surowców sypkich wymaga odpowiednich pojazdów. Zgodnie z Ustawą z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym Inspekcja Transportu Drogowego może w dowolnym momencie przeprowadzić  kontrolę bezpieczeństwa. Funkcjonariusze sprawdzają:

  • czy pojazdy spełniają normy ekologiczne;
  • czy ładunek może ograniczać widoczność kierowcy;
  • czy pojazd nie przewozi ładunków przekraczających dopuszczalne normy;
  • czy nacisk na osie pojazdu jest równomierny; czy ładunek jest szczelny;
  • czy kierowca ma wymagane uprawnienia do przewozu ładunków, np. prawo jazdy kategorii B+E.

Wykorzystywanie specjalistycznej floty pojazdów

W transporcie ładunków sypkich warto przestrzegać zaleceń, aby posługiwać się specjalistyczną flotę pojazdów, dostosowaną do danej kategorii materiałów. Pojazdy wyposażone są w specjalne mechanizmy samowyładowcze lub skrzynie ładunkowe.

Wykorzystanie specjalistycznej floty pojazdów ułatwia załadunek i rozładunek. Skraca to czas realizacji zadań i wpływa na poprawę efektywności łańcucha dostaw. Ponadto Twoja firma poprawia efektywność operacyjną, a także minimalizuje ryzyko strat i uszkodzeń na trasie.

Prawidłowe zabezpieczenie ładunków sypkich na pojeździe

W przypadku przewozu sypkich ładunków ważne jest, aby przestrzegać dopuszczalnych norm ładowności. Od tego zależy bezpieczeństwo na drodze.

Ładunek należy ułożyć w taki sposób, aby był równomiernie rozłożony względem osi pojazdu. Nacisk na nie powinien być możliwie najbardziej zbliżony. Dzięki temu samochód zachowa optymalną stabilność.

Transport materiałów sypkich Śląsk – usługi transportowe materiałów sypkich w Katowicach i innych miastach

W MAX-BUD1 Tomasz Warchala świadczymy usługi w zakresie transportu różnego rodzaju ładunków sypkich. Mamy doświadczenie w przewozie, a także wszystkie niezbędne zezwolenia. To istotne parametry, które warto uwzględnić, wybierając firmę przewozową.

Popraw efektywność dostaw i szybkość współpracy. Zadzwoń lub napisz do nas i poznaj więcej szczegółów. MAX-BUD1 Tomasz Warchala – przewozimy materiały sypkie.